Statystyczne podsumowanie gry Błękitu.

• autor: tomziom, 2017-12-03 10:42

Podsumowanie całej klasy okręgowej za nami, teraz czas aby bardziej przyjrzeć się naszym bohaterom, a więc piłkarzom Błękitu. Schemat podobny jak poprzednio – najpierw kilka luźnych wniosków w formie opisowej, a następnie konkretne statystyki. Zapraszamy!

Tym razem nie będziemy opisywać po kolei wszystkich spotkań, mecze były relacjonowane na bieżąco, na pewno większość z czytających śledziła te wyniki, a często także na żywo oglądała mecze. Ten tekst ma służyć podsumowaniu i tak też będzie. Błękit na półmetku rozgrywek zajmuje piąte miejsce w tabeli i jest na najlepszej drodze do osiągnięcia najlepszego wyniku w swojej historii. Dla przypomnienia było to 13 miejsce w klasie okręgowej w sezonie 1999/2000. Nasz zespół przed sezonem stawiał sobie za cel, jak zapewne każdy z beniaminków, utrzymanie w lidze. W połowie rozgrywek można powiedzieć, że cel się nie zmienia, chociaż „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, dlatego na trybunach dało się usłyszeć, że nasz zespół może powalczyć o podium. Na pewno nie jest to abstrakcja, bo strata do trzeciego miejsca to tylko 3 punkty. Pamiętać należy jednak, że przewaga nad strefą spadkową również nie jest jakaś olbrzymia, bo wynosi 9 oczek, tak więc najpierw utrzymanie, a potem walczymy o jak najwyższe miejsce w lidze! Po pierwszych kolejkach wydawać się mogło, że Błękit lepiej będzie sobie radził na wyjazdach, bo z trzech pierwszych delegacji przywiózł komplet 9 punktów, u siebie natomiast nie szło – dwa remisy oraz porażka. Później role się jednak odwróciły i ostatecznie więcej punktów udało się zdobyć w Żołyni – 15 oczek w 8 meczach. Z wyjazdów natomiast Błękit przywiózł 10 punktów, a takich wypraw było siedem. Zastanawiająco wygląda bilans bramkowy naszego zespołu 23-25. Błękit najmniej strzelał z drużyn z czołówki (dopiero 10 Dynovia ma mniej strzelonych bramek), a także najwięcej tracił (więcej straconych dopiero 9 Bratek). Wpływ na to mają dosyć interesujące wyniki. Błękit przegrał cztery spotkania i w każdym z nich był słabszy od przeciwników o minimum trzy bramki! Natomiast aż pięć z siedmiu zwycięstw to wygrane tylko jednym golem. Nasz gdy tracił jako pierwszy bramkę tylko raz potrafił odwrócić losy meczu, gdy jako pierwszy tracił bramkę. Miało to miejsce w spotkaniu z Grodziszczanką, gdy od wyniku 0-2 Błękit doprowadził do remisu 2-2. W drugą stronę sprawa wyglądała nieco podobnie. Gdy nasz zespół wychodził na prowadzenie to zazwyczaj nie przegrywał, tak zdarzyło się tylko na terenie lidera, gdzie pomimo prowadzenia 1-0 to rywale okazali się zdecydowanie lepsi i zdeklasowali Błękit aż 6-1. Interesującą ciekawostką są też minuty w jakich Błękit strzelał oraz tracił bramki. Nasz zespół miał dobre początki meczów oraz piorunujące końcówki (po 75 minucie udało się zdobyć aż 8 bramek!). Znacznie gorzej wiodło się natomiast tuż przed przerwą oraz zaraz po niej, bo w przedziale od 30 do 60 minuty bilans bramkowy to 5 strzelonych i aż 13 straconych bramek. Ogólnie jednak bramki w pierwszych oraz drugich połowach meczów rozkładają się dosyć podobnie.

Przechodząc do statystyk indywidualnych na pierwszy plan rzuca się liczba meczów. Ogólnie w Błękicie jesienią zagrało 20 zawodników, a trzech z nich zaliczyło komplet meczów, byli to Michał Rupar, Bartłomiej Danielewicz oraz Sylwester Koba. Zdecydowanie najlepszym strzelcem drużyny został Marcin Dudek z dorobkiem 13 bramek i jest to drugi wynik w całej klasie okręgowej. Co ciekawe Marcin wespół z trzema kolegami może się pochwalić także największą liczbą ostatnich podań, a więc asyst (3). Ten sam zawodnik wygrał także mniej chwalebną klasyfikację żółtych kartek, bo w ciągu rundy złapał ich aż pięć i już z tego powodu opuścił spotkanie ze Strugiem Tyczyn.

Gratulacje raz jeszcze dla całego zespołu za świetną jesień!

Podsumowanie statystyczne:

Stosunek bramek: 23-25
Najczęstszy wynik: 1-0 (3 razy)
Najwyższa wygrana: Błękit Żołynia – Bratek Bratkowice 6-2 (8 kolejka)
Najwyższa porażka: Korona Rzeszów – Błękit Żołynia 6-1 (10 kolejka)
Najwyższy remis: Grodziszczanka Grodzisko Dolne - Błękit Żołynia 2-2 (14 kolejka)
Średni wiek zawodnika (rocznikowo na rok 2017): 24,55
Średni wiek strzelca bramki: 24,9
Zawodnik najczęściej wchodzący z ławki: Marcin Połeć, Michał Rupar, Przemysław Kowalski - 8
Zawodnik najczęściej schodzący przed końcem meczu: Sylwester Koba - 12
Najlepsi strzelcy:
Marcin Dudek – 13